شهریور و نگرانی‌های پیش رو ..

چند روز دیگه وارد شهریور ماه میشیم و کمتر از یک یک ماه آینده میرسیم به 25 شهریور و به احتمال قوی تکرار اتفاقات پارسال. لازم دونستم چندتا نکته رو بهتون بگم که اگر صاحب کسب و کار هستید دچار وضعیت پارسال نشید.
نکته شماره یک : امروز به فکر باشید!

اگر به صورت چکی کار میکنید حتما حواستون به تاریخ چک‌هاتون باشه که بتونید حساب و کتابتون رو جمع کنید و تو اون دوران اگر وارد رکود شدید دستتون توی پوست گردو نمونه.

نکته شماره دو : کسب و کارهای آنلاین مراقبت بیشتری کنید!

اگر کسب و کار آنلاین دارید و تو بستر اینستاگرام صفحه فروشگاهی دارید قطعا توی اون دوران با افت شدید فروش مواجه می‌شید پس هزینه‌هاتون رو کاهش بدید و کمتر به فکر گسترش فضای کاریتون باشید.

نکته شماره سه : به درآمد صفر هم فکر کنید!

ممکنه از لحاظ درآمدی به صفر برسید پس به دنبال نقشه شمارو دو یا اصطلاحا پلن بی باشید تا متحمل ضرر نشید.

نکته شماره چهار : اخبار رو رصد کنید!

حتما پیگیر اخبار موثق باشید و خلاف جهت شنا نکنید! جهت‌گیری‌های سیاسی بی‌مورد و حرف‌های اضافه برخلاف جریان میتونه به برند شما آسیب بزنه و شمارو از گردونه رقابت خارج کنه.

حتما به این نکته‌ها توجه داشته باشید و از این دوران تا مشخص نشدن تکلیف برای تبلیغات، رشد و ... استفاده نکنید و آرزو می‌کنم بهترین اتفاقات برای مردمان سرزمینم بیافته و رنگ رفاه و آسایش رو ببینن ..

کاش دستم میرسید به خوشحالیش ..

یه دبیر بازنشسته بود که برام کولر هم گرفت. گفتم مصرف بنزینت میره بالا، گفت فدای سرت گرمت میشه.. گفت سی سال کار کردم هنوز یه خونه ندارم! دلش یه خونه بزرگ هم نه ۵۰ ۶۰ متری میخواست که مال خودش باشه.. کاش یه واحد داشتم میدادم بهش و کاش اصلا دستم اونقدر بزرگ بود و جیبم انتهاش معلوم نبود که یه دفتر میزدم میگفتم هر کی هر مشکل مالی داره بیاد وایسه تو صف تو براش حل کنم. کاش ما آدم‌ها همیشه به این فکر میکردیم که دنیا یه چشم به هم زدن بیشتر نیست ..

علاقه‌های ما از کجا اومدن ؟!

همیشه برام سوال بود که علاقه‌های ما از کجا شکل میگیره و چه چیزی باعث میشه تا بگیم من از بچگی به فلان چیز علاقه‌مندم! دیروز یه جلسه مشاوره با یه تولید کننده هود و گاز روی میزی داشتم که علاقه شدیدی به کولر و تولید کولرهای آبی داشت! میگفت در اولین فرصت وارد حوزه تولید کولر هم خواهم شد. چه چیزی باعث شده این شخص از کودکی به کولر علاقه داشته باشه! مثلا خود من به ماشین و مباحث مرتبط با ماشین خیلی علاقه‌مندم ولی دوست صمیمیم در حد سوار شدن و جابه‌جایی از ماشین سردرمیاره و اگر جایی پنچر کنه بلد نیست حتی لاستیکش رو عوض کنه و همیشه به من میگه به چیه ماشین‌ها علاقه داری که اینقدر وقتت رو براشون صرف میکنی! شما میدونید؟

تو قسمت نظرات این پست، نظر گلنگ همساده برام خیلی منطقی و جذاب بود :

درود و وقت به خیر. به نظر من کلنگ علاقه میتونه ناشی از احساس و درکی باشه که در اون لحظه خاص به فکر کسی رسوخ میکنه و به نوعی اون شخص دچار نوعی لذتی درونی میشه. در مورد خودم وقتی چیزی رو ببینم و فکر کنم که به هر دلیلی از اون منطق یا ساز و کار لذت دارم میبرم، به این فکر می افتم که اگر خودم هم اون رو انجام بدم یا داشته باشم یا در فرآیند اون نقشی داشته باشم، میتونه برای رضایت فکری داشته باشه. در حقیقت علاقه به نظرم اون بخشی از تفکر ما آدمهاست که ما رو به دلیل خاصی خوشحال میکنه. مانند خوردن یک میوه که دوستش داریم و طعمی دلچسب رو روی زبون ما به جا میزاره یا احساس رضایتی که بعد از آب دادن به یک گیاه یا حیوان تجربه میکنیم. البته به نظرم حتی برای یک قاتل روانی زنجیره ای هم چنین مفهومی میتونه وجود داشته باشه و البته از نوعی باشه که بیشتر مابقی افراد با انجام اون کار احساس گناه یا خیلی بدی بهشون دست بده. این طوری که علاقه کسی میتونه بیزاری شخص دیگه ای باشه و برای همین هست که فرآیند پیدایش علاقه میتونه مقوله ای پیچیده باشه و شاید حتی بشه با یک فیلسوف که سالهاست در این باره پژوهش کرده یک مصاحبه طولانی انجام داد یا یک کتاب درباره اون خوند.
تندرست باشی

امان از انسان مذهبی از نوع جاهل !

تیتر پست رو خوندید امیدوارم براتون بد برداشت نشده باشه! منظور من این نبود که آدمهای مذهبی جاهلن! نوشتم امان از آدم مذهبی که جاهل باشه.
بریم یکم سیاسی حرف بزنیم؟من نه با محرم و نه با دین اسلام و نه با هیچ اعتقادای مخالفتی ندارم و تنها مخالفت من با تفکر نکردن و پذیرش اون اعتقاد بدون فکره! اعتقاد مسلمونا بر اینه که امام حسین با هفتادو دو نفر از یارانش جلوی سپاه ده هزار نفری یزید وایساد و با اینکه میدونست از این داستان و مهلکه زنده بیرون نخواهد آمد ایستاد و جنگید و شهید شد و حتی گفت هر کی نمیخواد میتونه بره و این ایستادگی برای کسی اجباری نیست! خوب این اتفاق برای این افتاد که من و شما درس بگیریم و در برابر ظلم سکوت نکنیم هر چند تعدادمون کم باشه و همیشه ظالم زورش و تعدادش بیشتره ..
حکومت امروز ما منظورمه که موافقانش رو با پول و امکانات خریده و ظلم رو در قالب‌های مختلف داره به خورد مل میده برای منافع خودش و برداشتی که مردم ما از محرم و حادثه عاشرا دارن چیه؟ پول بدیم یکی برامون از مظلومیت حسین بگه و ما هم براش گریه کنیم و خوشحال باشیم که داریم ثواب میکنیم و از گناهانمون پاک میشیم! مثل اینکه من برم جونمو فدا کنم برای وطنم تا شماها از من درس بگیرید که جلوی دشمن وایسید، بعد شماها به جای ادامه دادن راه من هر سال بشینید سر قبر من و یکی بیاد براتون سوزناک روضه بخونه و گریه کنید و هر چی پول دارید خرج این کنید که ببینید ما چقدر دوستش داریم! بابا من رفتم کشته و شهید شدم که شما نترسید و پشت من بیاید، بعد نه تنها نیومدید، بلکه نشستید دلسوزی هم واسه من می‌کنید؟
پس شما یا نفهمید یا از نفهم بودنتون سود میبرید که حدس من گزینه دوم هست! چند سال پیش به دعوت یه دوستی تو یه هیئتی رفتم که مراسم لطمه زنی داشتن! یعنی به خودشون آسیب جسمی میزدن و سر و صورتشون رو خونی می‌کردن! ده دقیقه بیشتر نتونستم اون تعداد احمق رو یکجا تحمل کنم! احساس نمی‌کنید از بالا به همین چیزها مشغولتون کردن تا سرتون گرم باشه و تو عمق داستان عاشورا و قیام امام حسین نرید چون اگر برید اولین کاری که میکنید همین حکومت رو از بین خواهید برد و این اصلا به نفشون نیست!
پیامبر میگه هفتاد سال تفکر، بهتر از هفتاد سال عبادت و هیچ چیز مثل آگاهی انسان رو نجات نمی‌ده! پس دست میذارن روی آگاهی منو تو و مدام مردم رو دو دسته میکنن و در مقابل هم قرار میدن! قشر مذهبی و موافق و قشر غیرمذهبی و مخالف و حد وسط هم نداریم! یا با مایی و همه چیز داری و شریکی یا روبه‌روی مایی و مخالف و معاند و مشرکی!
تو این سی و چند سال زندگیم یادم نمیاد ثانیه‌ایی برای مظلومیت امام حسین گریه کرده باشم! همیشه به حال خودم گریه کردم که اینقدر منفعلم و با مردمی دارم زندگی میکنم که حسین رو الگوی خودشون دارن و از ظلمی که بهشون روا میشه لذت میبرن! تازه بنده خدا امام حسینم نشسته اون بالا میگه من رفتم شهید شدم چیو به اینا یاد بدن، این دیوونه هام هنوز تو سر و کله هم میزنن واسه قیمه و قرمه نذری که بخورن تا شفا بگیرن!
یه سالی تو یه هیئت مذهبی بودم مداحه میگفت کاش من خاک روی لباس امام حسین بودم و امیدوارم به گوش امام نرسه وگرنه پشیمون میشه از سرمایه گذاری رو ماها!
و نکته آخر!
اینقدر نگید کاش زمان امام حسین بودیم تو سپاهش میجنگیدیم! شما اولا اون زمان هم بودید با پول خریداری شده بودین همینطور که الان خریدنتون و مورد دوم اینکه قطعا نمیرفتید برای کسی بجنگید که شمارو دعوت میکنه به پرستیدن خدایی که نه میشه دید، نه میشه لمس کرد، نه میشه باهاش حرف زد و نه باهامون حرف میزنه! الان من و شما خدارو باور داریم چون هوشمون اندازه انسان دوهزار سال پیش نیست ولی اگر اون موقع بودیم امام حسین رو به عنوان یه آدمی که داره کفر میگه و همه رو دعوت به پرستش چیزی که نمیبینیمش میکنه قطعا خودمون میکشتیمش!
پس برنامه همین بوده تا به همین چیزها سرگرم باشید!
دقت کنید! اونی که وانت داره پول نمیگیره بار جا به جا میکنه واسه هیئت امام حسین، اونی که آشپزه پول نمیگیره واسه درست کردن نذری امام حسین، اون که طبل بلده بزنه پول نمیگیره واسه ده شب طبل زدنش و فقط اون آخوند و مداح هستن که واسه روضه خوندن و به گریه انداختن منو شما پول میگیرن! شما همینو بگیر برو دو روز بهش فکر کن! هنوزم یه جای کار واست نمی‌لنگه؟
راستی! 11 ماه سال زدی بردی، خیانت کردی، کلاه گذاشتی، حق مردمو خوردی یه آبم روش، گناه کردی، فساد کردی، با دوتا چایی دست مردم دادن پاک نمیشی خیالت راحت! طلم باید رد مظالم بشه با هیچی دیگه هم پاک نمیشه! رفیق داشتم تو زمستون 10 روز ایستگاه صلواتی داشت 24 سات چایی میداد، عرق میخورد گرمش بشه میگفت نخورم نمیتونم تو این سرما دووم بیارم!
التماس دعا (تفکر) رفقا ..

موضوعی که جدیدا بهش علاقه‌مند شدم و خواستم با شما در میونش بذارم شخصیت شناسی براساس کهن الگوها در روانشناسی یونگ هست. شخصیت شناسی که شاید به خیلی از ماها از جمله خودم کمک کنه خودمون رو بشناسیم و نقاط قوت و ضعف شخصیتمون رو در بیاریم و نکته‌های مثبت رو تقویت و نقاط ضعف رو کمرنگ کنیم. آشنایی من با مبحث شخصیت شناسی و کهن الگوها از طریق مکالمه ایی که با یکی از دوستانم داشتم اتفاق افتاد و برام چقدر جالب بود ریز جزییات شخصیت من رو از طریق رفتارها و صحبت‌هایی که داشتیم تشخیص داد!
کارل گوستاو یونگ کیست؟

یونگ فیلسوف و روانکاو سوئیسی زاده سال ۱۸۷۵ است. او در روستایی کوچک متولد شد. کارل با پدرش رابطه خوبی نداشت ولی عاشق مادرش بود. او از همان کودکی بیشتر مواقع تنها بود و به همین علت تنهایی را منبع الهامات خود می دانست.
جالب است که بدانید یونگ و فروید (پدر علم روانشناسی) دوستان خوبی برای یکدیگر بودند تا جایی که فروید، یونگ را جانشین خود می دانست. اما آنها اختلاف نظرهای زیادی داشتند.
فروید می گفت دلیل اصلی انگیزه های فرد در زندگی مسائل جنسی است. اما یونگ مخالف سرسختش بود! او می گفت ما انسان ها انگیزه های مختلفی برای اعمال امان داریم که مسائل جنسی فقط یکی از آنهاست و عوامل دیگری در زندگی ما وجود دارند که به رفتارهای ما انگیزه و جهت می دهند.
این اختلاف نظر به حدی رسید که فروید به یونگ می گفت تو در مورد پیچیدگی های روان انسان زیاده روی می کنی و از نظر یونگ، فروید به روان انسان بسیار سطحی نگاه می کرد. این اختلاف نظرها با حدی بالا گرفت که نهایتا این دو راه خود را از یکدیگر جدا کردند.

صحبتم رو کوتاه میکنم تا بریم سراغ داستان جذاب کهن الگوها یا آرکتایپ در روانشناسی یونگ :

تعریف کهن الگو به بیان ساده شامل الگویی از مجموعه رفتار است. افلاطون کهن الگوها را فرم می‌نامید و بر این باور بود که آن‌ها الگوها یا نقشه‌های ایده‌آل از قبل موجود هستند. کارل یونگ، کهن الگو را «تصاویر نخستین» یا «واحدهای بنیادی ذهن انسان» می‌نامید. هر شخصیتی که در تلویزیون و فیلم‌ها می‌بینید نشان‌دهنده یک کهن الگوست. کهن الگوها در شخصیت شناسی کاربرد زیادی دارند.
تقریبا هر واکنشی که به محیط خود می‌دهید و هر رفتاری که انجام می‌دهید نشان‌دهنده یک کهن الگوست. تقریبا تمام رفتارهای بشر توسط کهن الگو ها هدایت می‌شوند. به همین دلیل، شخصیت شناسی کهن الگو ها در زمینه‌های مختلف بسیار کاربردی است.
کارل یونگ، کهن الگو را این‌گونه تعریف کرده است: «کهن الگوها، سیستم زنده واکنش‌ها و استعدادها هستند که زندگی فرد را از راه‌های غیرمحسوس تعیین می‌کنند.» لازم است بدانید تست کهن الگو می‌تواند به شما کمک کند که کهن الگوهای خود را شناسایی کنید.
اگرچه در شخصیت همه ما چند کهن الگو وجود دارد اما بیشتر ما یک کهن الگوی غالب داریم. همچنین، همه ما یک کهن الگوی سایه داریم که این همان بخشی از شخصیتمان است که اغلب آن را نادیده می‌گیریم.
تنها با شناخت کهن الگوهای خودمان است که می‌توانیم آرامش و صلح درونی را تجربه کنیم. وقتی درک بهتری از الگوها و تیپ‌های شخصیتی خود داشته باشیم، می‌توانیم خود و دنیای اطرافمان را بهتر درک کنیم. در این صورت، نه‌تنها می‌توانیم به پتانسیل‌های واقعی خود دست پیدا کنیم بلکه می‌توانیم با دیگران نیز ارتباط بهتری برقرار کنیم.

حالا که با تعریف کهن الگو آشنا شدید بریم سراغ مبحث شناخت انواع کهن الگوها در مردان و زنان. من این لیست رو برای جلوگیری از طولانی شدن نوشته تو ادامه مطلب میارم ..